Czy podkład anhydrytowy dobrze przewodzi ciepło?
Współczesne trendy wynikające z oczekiwań odbiorców oraz z troski o środowisko naturalne skłaniają do wyboru rozwiązań oszczędzających energię. Z tego powodu, planując budowę albo remont, warto skorzystać z technologii zapewniających dobre przewodzenie ciepła.
Czy podkłady anhydrytowe poprawiają komfort cieplny?
Ogrzewanie podłogowe wybierane jest coraz częściej, gdyż powierzchniowy system ogrzewania jest bardziej efektywny niż tradycyjny z punktowo umieszczonymi grzejnikami. Jednak, aby ta prosta w montażu instalacja zapewniała budynkom odpowiednią ilość ciepła przy niskich kosztach eksploatacji, należy ja umieścić pod podkładem o wysokim czynniku przenikania ciepła. Okazuje się, że wylewki anhydrytowe przewodzą ciepło o wiele lepiej niż jastrychy cementowe. Podkład anhydrytowy szybko i bez strat przejmuje ciepło od instalacji, nagrzewa się i oddaje energię cieplną do pomieszczenia. Przewodzenie ciepła przez jastrych anhydrytowy ułatwia też cienka pozbawiona porów warstwa, w którą się go wylewa. Produkt ten wyróżnia się stabilną formą oraz właściwościami samopoziomującymi, dlatego spełnia swoje zadanie już przy grubości 35 mm. Użytkownicy podkładów anhydrytowych mogą zaoszczędzić do 50% energii cieplnej.
O czym warto wiedzieć przed zastosowaniem wylewki anhydrytowej?
Dobre przewodnictwo ciepła przez wylewkę anhydrytową to również zasługa jej ciekłej konsystencji. Wylany podkład szczelnie wypełnia całą powierzchnię, docierając w szczeliny pomiędzy przewodami ogrzewania podłogowego. Jako materiał niekurczliwy gwarantuje uzyskanie wylewki o strukturze zwartej i wyrównanej. Zastosowanie podkładu anhydrytowego wymaga przygotowanego podłoża, któremu zapewni się dylatację wzdłuż krawędzi przyściennych. Produkt przybiera formę stałą po 24 godzinach, a po 48 nadaje się do dalszej obróbki. Korzystać z ogrzewania podłogowego można po 7 dniach. Jako trwały i elastyczny, a jednocześnie lekki podkład znajduje on zastosowanie w budownictwie różnego typu. Doskonałe właściwości przewodzenia sprawiają, że podkład anhydrytowy sprawdza się w ochronie przeciwpożarowej – przejmuje ciepło z pomieszczenia zajętego ogniem i wydłuża czas potrzebny do ewakuacji.