Czy posadzka anhydrytowa stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnej wylewki z betonu?
Każda podłoga wymaga podkładu, czyli warstwy wyrównującej, który jest nazywany wylewką, jastrychem lub szlichtą. Do jego wykonania wykorzystuje się mokre mieszanki zapraw cementowych, betonowych oraz anhydrytowych.
Co to jest zaprawa anhydrytowa?
Jednym ze sposobów podkładu podłogowego wylewanego bezpośrednio pod posadzkę jest zaprawa anhydrytowa. Jej konsystencja jest bardzo płynna, co ułatwia jej wylewanie na dużych powierzchniach oraz powoduje, że cała przestrzeń wypełnia się równomiernie. Wytwarzana jest na bazie spoiwa anhydrytowego i daje równe i gładkie podłoże. Można ją stosować na każdego typu podkładach podłogowych, takich jak terakota, kamień naturalny, parkiet, panele, wykładziny dywanowe, czy wykładziny PCV. Wykonanie posadzki anhydrytowej możemy zlecić firmie budowlanej KUCA. Taka wylewka przewodzi ciepło i szybciej się nagrzewa, więc szczególnie polecana jest do systemów ogrzewania podłogowego. Jej płynna konsystencja dokładniej wypełnia przestrzeń między elementami instalacji ogrzewania podłogowego.
Jakie są wady i zalety posadzki anhydrytowej?
Zaprawa anhydrytowa wiąże bezskurczowo, jest elastyczna i nie ma potrzeby stosowania zbrojenia. Jest łatwa do rozprowadzania, daje idealnie równą i gładką powierzchnię, co ma wpływ także na zmniejszenie zużycia kleju. Jest wygodna w kładzeniu, ponieważ pozwala na wykonanie posadzek prawidłowo wypoziomowanych i pozbawionych krzywizn. Dodatkową zaletą jest to, że szybko schnie i w krótkim czasie uzyskuje właściwą wytrzymałość. Posiada bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła, jest materiałem niepalnym. Jest lżejsza od wylewki cementowej, co ma znaczenie w przypadku remontu i obciążenia stropu. Jest idealną wylewką, polecaną między innymi do stosowania w domach jednorodzinnych, budownictwie mieszkaniowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał wrażliwy na wilgoć i zwilżanie wodą. Nie nadaje się więc tam, gdzie stale jest wilgotno, jak również nie powinno się jej stosować na zewnątrz budynku.